Hmyzí výlety

Víkendové hmyzí výlety

Každý rok organizujeme několik jednodenních výletů zamířených na přírodovědně a entomologicky zajímavá místa jižní Moravy. Na místo se dopravíme hromadnou dopravou (vlak, bus) a při exkurzi po lokalitě ujdeme 5 až 10 km.
Hmyzí výlety jsou určeny pro všechny věkové skupiny i pro doprovod rodičů. Pokud máte zájem o přírodu (a hmyz) a troufnete si ujít plánovanou trasu, neváhejte a přihlaste se.

Dunajovické kopce

V dubnu vyrazíme na NPP Dunajovickén kopce. Navštívíme několik stepních trávníků na kopci nad obcí Dunajovice - místo, kde se už dlouhou dobu nehospodaří a zůstal tu tak malý kousek "divoké" přírody. Na jaře nás zde čekají nejen krásné jarní květiny (mimo jiné největší populace "stepního běžce" katránu tatarského), ale hlavně bohatá fauna bezobratlých.
S trochou štěstí zde narazíme na několik druhů jarních majek a dokonce jejich křížence, všechny 3 druhy našich tesaříků rodu Dorcadion (jejichž larvy žijí v kořenech travin) nebo chrobáka vrubounovitého (jediný druh, který si u nás válí kuličky z trusu).
To vše během nenáročné, asi 5 km dlouhé pěší exkurze.

Moravská Sahara

Na začátku května navštívíme Bzenecké váté písky - největší území otevřených písčin v republice. Na obnažený písek je navázána řada specifických druhů od lišejníků, přes rostliny, hmyz až po ještěrky či dudky, z nichž mnohé žijí pouze zde.
Na letošek by měl vycházet "chroustí rok" - kdy se jednou za pět let líhne neskutečné množství chroustů. Když se jich objeví dost, zkusíme z nich uvařit slavnou "chroustovku" a společně ji ochutnat.
Na místě nás čeká asi 10 kilometrů rovné, ale náročné cesty pískem.

Burza v Pardubicích

Pokud chcete vidět velký tropický hmyz nebo ho rovnou získat do sbírky, nemusíte hned cestovat do dalekých krajů. Stačí navštívit některou z českých entomologických burz.
Pardubická burza je často považovaná za tu nejvíce tradiční a nejlepší. Je to místo, kde lze koupit nevypreparovaný hmyz, hotové sbírkové exempláře i nějaké ty živé kousky ze všech konců světa a to v cenách od pár korun až po desítky tisíc.
A právě na pardubickou entomologickou burzu se spolu s námi můžete vypravit.

Lejnožrouti z Bulhar

Polovina května je nejvyšší čas vyrazit za koprofágním (tedy lejnožravým) hmyzem. Zamíříme za ním do obory u obce Bulhary, kde se na 1 164 ha chová černá a vysoká zvěř. V jejich trusu budeme pátrat po drobnějších broucích, kteří se živí jejich trusem.
Našim hlavním cílem bude "zlatý grál" našich koprofágů - výkalník pečlivý, náš největší, velmi vzácný a dost možná nejkrásnější rohatý chrobák, jehož stabilní populace zde přežívá.
I když je obora velmi rozsáhlá, naše exkurze v ní nepřesáhne 6 kilometrů.

Máte-li zájem zúčastnit se výletu, kontaktujte nás

 
 
E-mail
 
Telefon (Lucie Zárubová)

Upozornění

Může dojít ke změně programu nebo času některého z výletů. V případě velmi nepříznivého počasí může dojít i k jeho odložení nebo úplného zrušení. V takovém případě budete co nejdříve informováni emailem. V případě zrušení výletu z naší strany vám bude vaše případná platba vrácena v plném rozsahu. Pozorně si přečtěte naše obchodní podmínky níže.

Obchodní podmínky