Hmyzí výlety

Víkendové hmyzí výlety

Každý rok organizujeme několik jednodenních výletů zamířených na přírodovědně a entomologicky zajímavá místa jižní Moravy. Na místo se dopravíme hromadnou dopravou (vlak, bus) a při exkurzi po lokalitě ujdeme 5 až 10 km.
Hmyzí výlety jsou určeny pro všechny věkové skupiny i pro doprovod rodičů. Pokud máte zájem o přírodu (a hmyz) a troufnete si ujít plánovanou trasu, neváhejte a přihlaste se.

Entomologická burza

V říjnu už hmyz v přírodě příliš nepotkáme, tak se s námi můžete za hmyzem vypravit aspoň na Kromeřížskou burzu.
Na "mezinárodním entomologickém výměnném dni", jak se akce oficiálně nazývá, uvidíte mnoho krásného exotického hmyzu a můžete ho zde i zakoupit. K mání bývají velcí barevní brouci už vypreparovaní přímo do vaší sbírky, případně hmyz, který si musíte sami vypreparovat a někdy i jsou k mání i živé kusy. Odvážní jedlíci zde mohou hmyz i ochutnat.

Jarní Pouzdřany

V dubnu vyrazíme na Pouzdřanskou step. Navštívíme kopec nad obcí, kde se díky pastvě udržel cenný stepní biotop. Na jaře nás zde čekají nejen krásné květiny (od zakrslých kosatců po hlaváčky jarní), ale hlavně bohatá fauna bezobratlých.
S trochou štěstí zde můžeme narazit až na šest druhů jarních majek, tesaříky rodu Dorcadion (jejichž larvy žijí v kořenech travin), chrobáka vrubounovitého (jediný druh, který si u nás válí kuličky z trusu) nebo žížalu hlubinnou - největší žížalu v ČR.
To vše během nenáročné, asi 4 km dlouhé pěší exkurze.

Lejnožrouti z Bulhar

Začátek května je dobrá doba vyrazit za koprofágním (tedy lejnožravým) hmyzem. Zamíříme za ním do obory u obce Bulhary, kde se na 1 164 ha chová hlavně jelení a dančí zvěř. Kromě pozorování velkých zvířat budeme pátrat i po drobnějších broucích, kteří se živí jejich trusem.
Našim hlavním cílem bude výkalník pečlivý, náš největší, velmi vzácný a dost možná nejkrásnější rohatý chrobák, jehož stabilní populace zde přežívá.
I když je obora velmi rozsáhlá, naše exkurze v ní nepřesáhne deset kilometrů.

Vápence Moravského Krumlova

Začátek června zamíříme na stepní lokalitu, která sice není tak známá, jako Pálava či jiné "profláknuté" jihomoravské stepi, ale za návštěvu jistě stojí.
Na vápencích okolí Moravského Krumlova, na tzv. Krumlovkso-rokytenských slepencích se dochovali zbytky slunných dubohabřin a lesostepi. S větším či menším štěstím tu můžeme narazit na naše největší brouky - roháče obecné a tesaříky obrovské, ale i nádherné a vzácné krasce uherské, extrémně vzácné tesaříky Corymbia erythroptera, nebo půvabné otakárkovité motýly - pestrokřídlece podražcové.
Na místě nás čeká asi devět kilometrů cesty malebným údolím říčky Rokytné.

Máte-li zájem zúčastnit se výletu, kontaktujte nás

 
 
E-mail
 
Telefon (Lucie Zárubová)

Upozornění

Může dojít ke změně programu nebo času některého z výletů. V případě velmi nepříznivého počasí může dojít i k jeho odložení nebo úplného zrušení. V takovém případě budete co nejdříve informováni emailem. V případě zrušení výletu z naší strany vám bude vaše případná platba vrácena v plném rozsahu. Pozorně si přečtěte naše obchodní podmínky níže.

Obchodní podmínky